Zagrypiona's Blog

Centrum komunikacji i edukacji dla wszystkich zagrypionych i nie tylko. • Witam wszystkich gości, a szczególnie tych któ- rzy są zainteresowani wzajemną wymianą in- formacji. Zachęcam do podsyłania linków i dzie- lenia się ciekawymi ar- tykułami oraz do dysku- sji. Zbiory w działach będą służyły nam wszy- stkim grypowiczom i osobom początkującym do edukacji.

  Data założenia: 03.06.2010 • wykluczeni.info

  Internet bez Antypolonizmu

  Popieram Internet Bez Chamstwa

  Bykom - stop

 • Nie popieram i tolerować nie będę:

  -fanatyzmu:
  -- politycznego
  -- religijnego Fanatyzm zakłada nieomylność ziemskiej - tworzonej przez ludzi - instytucji politycznej bądź religijnej. Nierozsądnym i nieodpowiedzialnym jest przypisywanie grupom politycznym nieomylności w sposób bezkrytyczny. W przypadku instytucji religijnych, wiara w nieomylność, nieskazitelność, niezdolność do grzeszenia religijnych dostojników jest herezją i obrazą Boga. Omylność i zdolność grzeszenia dotyczy tych ludzi tak samo jak wszystkich innych.

  -hipokryzji - jednostka ludzka powinna być spójna: to samo robi, to samo mówi, to samo myśli. Przypadki rozdwojenia, czy nawet roztrojenia stanowią o chorobie takiej jednostki lub jej nieczystych intencjach. Jeśli wyznajemy taką a taka wiarę, czy poglądy - według nich postępujemy.

  -zacietrzewienia - ludzie którzy w gniewny, agresywny sposób bronią swoich idei, zazwyczaj merytorycznie czują się i są słabi - stąd agresja. A przecież można się pięknie różnić, szanować nawzajem.

  -głupoty - brak wiedzy nie jest usprawiedliwieniem. Jeśli czegoś w danej chwili nasz rozum nie pojmuje, np. w wyniku braku wiedzy albo mechanizmu wyparcia nie znaczy to, że to nie istnieje. Rzeczywistość i wszystkie jej zjawiska istnieją bez względu na możliwości percepcyjne poszczególnych jednostek w tej rzeczywistości tkwiących.

  -owczego pędu - jesteśmy ludźmi, mamy rozumy. Czasami jednak ulegamy instynktom stadnym, być może z lenistwa? Powinniśmy swoje decyzje, opinie popierać argumentami opartymi na faktach, a nie: 'bo tak wszyscy robią', 'bo tak powiedziała pani w TV'.

  -manipulacji - podpuszczania, prowokowania, dezinformacji...

  ...
 • Reklamy

Książki


Jak wiadomo, kto czyta – ten więcej wie, kto czyta – ten staje się mądrzejszy. W książkach nieraz można znaleźć ciekawe fragmenty, ukryte informacje. I niekoniecznie chodzi tu o książki historyczne czy dokumentalne, typowo antysystemowe. Ale książki, które są dostępne dla każdego, powieści… Trzeba tylko uważnie czytać, kojarzyć fakty. W tej zakładce będę dzielić się z Drogimi Czytelnikami fragmentami, które z punktu widzenia tematyki tego bloga wydadzą mi się wartościowe.

Niestety w szkołach czy na studiach tego nie uczą. Człowiek musi sam do tego dojść, doczytać się i skojarzyć fakty. W większości przypadków, same książki nie podają informacji wprost (cenzura, autocenzura itd. zawieruchy historyczne zmuszały twórców do zawoalowanego przekazywania informacji).

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Wierna rzeka” – Stefan Żeromski. Co jakiś czas przewija się na łamach blogów temat ‚zachęty do czynu’ i tego, że niejednokrotnie do niego zachęcają ludzie o niekoniecznie dobrych dla nas intencjach. By to udowodnić, niektórzy słusznie podają za przykład minione powstania: listopadowe, styczniowe czy warszawskie… Otóż w książce wyżej wymienionej mamy fragment tego dotyczący. Znajduje się on w pierwszym rozdziale i opisuje krajobraz po bitwie pod Małogoszczem.

Zobaczył zmysłem wzroku dokonanie, które przeżył – dostrzegł to dzieło nowe, które w duchu przecierpiał. Leżeli w kilkuset, tworząc w zmierzchu rannym białą górę – podobijani, gdy padli z ran, na rozkaz wodza nieprzyjaciół, rodaka i niedawnego spiskowca – obdarci przez wojsko ze szmat do ostatniego gałgana – roztrzęsieni na bagnetach – po dziesięć razy do ziemi przybici sztychem oficerskiej szpady pchniętej na wskroś –  z głowami rozwalonymi kulą z lufy przystawionej do czoła – porozgniatani przez pędzące kola armat Czengierego… […]

Zdało mu się – dopiero co stały w tym miejscu konie… Jeszcze dudni ziemia, gdy ze śmiertelnym krzykiem pędzą we trzystu towarzysza na zdrajcę! Gdzież źrebiec? Gdzie pałasz? Gdzie pod stopą żelazne strzemię, ostatni towarzysz?
Nie słychać już łoskotu granatów Dobrowlskiego zasypujących dolinę…

Włodzimierz Dobrowolski

Włodzimierz Dobrowolski (ur. 1834, zm. 1877) – rosyjski generał-major. Ukończył Korpus Kadetów, Oficerską Szkołę Artylerii w Sankt Petersburgu. W 1859 ukończył Akademię Sztabu Generalnego. W 1862 szef sztabu naczelnika wojennego guberni radomskiej. Zaangażowany w ruch spiskowy przygotowujący wybuch powstania styczniowego. Po wpadce zdradził i wykazał wybitną gorliwość w walkach z polskimi powstańcami. Dowodził oddziałem wojsk rosyjskich w bitwie pod Małogoszczem. Poległ pod Plewną w czasie wojny rosyjsko-tureckiej 1877-1878, jako generał dowodząc brygadą piechoty.

Tak więc oczy i uszy trzeba miec otwarte. Niekoniecznie byc lwem, ale lisem. Czasem nawet przyjac metode wroga i byc szczurem. Nigdy jednak lemingiem.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Książki”

 1. exhale said

  Polecam książki o GMO: Nasiona kłamstawa – Jeffrey M. Smith
  Świat według Monsanto – Marie-Monique Robin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: